AUDYTY ENERGETYCZNE I ŚWIADECTWA
Audyt energetyczny
to opracowanie określająca zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termo modernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego.
Audyt energetyczny stanowi podstawę do ubiegania się o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych na podstawie Ustawy z dnia 21.11.2008 o spieraniu termomodernizacji i remontów.( Dz.U. 233/2008)
Audyty energetyczne zawierają warianty optymalizacyjne realizujące:
- ocieplenie przegród zewnętrznych budynku,
- wymianę okien i drzwi zewnętrznych
- wymianę lub modernizację systemu grzewczego,
- wymianę lub modernizację systemu przygotowania cieplej wody użytkowej,
- modernizację i usprawnienie systemu wentylacji,
- wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych lub wysokosprawnej kogeneracji.
Zakres prac termomodernizacyjnych, które uwzględnia audyt energetyczny, powinien być maksymalnie kompleksowy, ujmujący zarówno zmniejszenie strat ciepła przez przegrody budynku jak i zastosowanie wydajnych urządzeń grzewczych i przesyłowych oraz odnawialnych źródeł energii
Z premii termomodernizacyjnej mogą korzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny, a więc:
- osoby prawne, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, gminy,
- osoby fizyczne, również właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe,
Na potrzeby prac termomodernizacyjnych :
- budynków mieszkalnych,
- budynków użyteczności publicznej wykorzystywanych przez jednostki samorządu terytorialnego,
- lokalnej sieci ciepłowniczej, lokalnego źródła ciepła,
- budynków zbiorowego zamieszkania.
Audyt energetyczny budynku zawiera wyliczenia wielkości premii termomodernizacyjnej.
Wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi do 20% wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż:
- 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Oprócz premii termomodernizacyjnej z Funduszu Termomodernizacji i Remontów środki na termomodernizację można uzyskać między innymi :
- ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczek i dotacji,
- z Regionalnych Programów Operacyjnych w formie dotacji,
- z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w formie dotacji.
We wszystkich tych przypadkach audyt energetyczny jest podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o środki finansowe.
Świadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny), określa jakość energetyczną budynku lub lokalu i zapotrzebowanie energii niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania .
Świadectwo energetyczne musi posiadać każdy budynek oddawany do użytkowania, a także powinien go mieć każdy budynek lub lokal sprzedawany albo wynajmowany.
Obowiązek oceny charakterystyki energetycznej budynków w formie świadectwa energetycznego wynika z zapisów ustawy Prawo budowlane.
Certyfikat energetyczny został wprowadzony celem poprawy efektywności energetycznej budownictwa, poprzez dokonanie klasyfikacji energetycznej wszystkich budynków oddawanych do użytkowania, sprzedawanych oraz wynajmowanych.
Należy dołączyć go do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie
Powinno się przekazać go nabywcy w przypadku przeniesienia własności budynku lub lokalu oraz zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W celu poszerzenia wiadomości na powyższe tematy lub zamówienia usługi prosimy wypełnić poniższy formularz lub zadzwoić na nr 502 300 446.